Koszorúér-ödéma, Fontos a koszorúér tágítás utáni kezelés


Stresszkezelés Szívelégtelenség vizsgálata A szívműködés vizsgálatához a kardiológus szakorvos részletesen felveszi a kórtörténetet, kikérdezi a tüneteket és fizikai vizsgálatot végez. Az orvos egy ilyen vizsgálat során olyan kockázati tényezők jelenlétét keresi, mint például a magas vérnyomás, a koszorúér-betegség vagy a cukorbetegség. Sztetoszkóp segítségével a kardiológus meghallgatja a tüdőt és vértolulás jeleit keresi. A sztetoszkóp segítségével a koszorúér-ödéma szívhangokat is lehet észlelni, amelyek szívelégtelenségre utalhatnak.

Budapest, I. Koszorúér szűkület Szerző: KardioKözpont Létrehozva: Ez a vérellátás megfelelően csak ízületi és fülfájások valósulhat meg, ha a szívet tápláló erek koszorúér-ödéma, azonban ha az erek belső falán lerakódások, plakkok jönnek létre, melyek az erek falát beszűkítik, csökken a vérellátottság és koszorúér szűkület jön létre.

koszorúér-ödéma

Az így kialakult érszűkület egy ellátási zavar, ami lehet tünetmentes, de a károsodás súlyos esetben infarktushoz, szívritmuszavarhoz vagy hirtelen szívhalálhoz is koszorúér-ödéma.

Hogyan alakul ki koszorúér betegség?

Hogyan lehet megszüntetni az érelmeszesedést? Elkerülni az infarktust?

Koszorúér betegségről akkor beszélünk, ha a szívet ellátó erek betegsége miatt károsodik a szív vérellátása. A betegség lassan alakul ki, a szívet ellátó erek belső falán lerakódások, koszorúér-ödéma plakkok jönnek létre a magas vérzsír szint miatt. Ennek következtében az erek keresztmetszete beszűkül, az érfal elveszíti rugalmasságát, merevvé, keménnyé válik, ezáltal lelassul a véráramlás, csökken az életfontosságú szervek vér- és oxigénellátása.

koszorúér-ödéma

Az érfalba került zsírok idővel kalciumot kötnek meg, ilyenkor már meszes plakkról beszélünk, így érelmeszesedés atherosclerosis is kialakul. Az érelmeszesedés lassan alakul ki és addig nem okoz panaszokat, amíg az erek szűkülete olyan mértékű nem lesz, hogy jelentősen károsodik a vérkeringési funkció és az oxigénellátás.

koszorúér-ödéma

Kialakulását és következményeit tekintve az érszűkület és érelmeszesedés koszorúér-ödéma is használatosak a szívkoszorúér betegségre. Az érszűkület tünetei A szívkoszorúér betegség leggyakrabban mellkasi fájdalommal kezdődik, ami a szív oxigénhiányából ered, ezt nevezzük angina pectorisnak. A szegycsont mögötti, intenzív fájdalom gyakran sugárzik ki a bal karba, kisujjba, akár a hasba állkapocsba, erőssége mozgás hatására csak fokozódik.

Gyakori tünete a roham előtti nehézlégzés, légszomj és heves szívdobogásérzés is koszorúér-ödéma koszorúér szűkületnek.

Számos szívelégtelenséghez vezető rendellenességet nem lehet visszafordítani, azonban bizonyos esetekben egyszerűen kezelhető probléma áll a háttérben. Az életmód változtatásai, többek között a rendszeres mozgás, a sóbevitel csökkentése, a stressz kezelése és a depresszió kezelése, a súlyfölösleg leadása mind hozzájárulhat a szívelégtelenség romlásának megelőzéséhez és az életminőség javításához.

Először terhelésre, majd az elváltozás súlyosságának előrehaladásával nyugalomban is jelentkeznek az érszűkület tünetei. Azonban a szívkoszorúér betegség első tünete az esetek felénél az  angina pectorisnegyed arányban a szívinfarktusés sajnos az esetek egy ötödében, hirtelen szívhalál jelentkezik. Kinél fordul elő gyakrabban koszorúér-ödéma szűkület?

koszorúér-ödéma

Az érelmeszesedés kockázata az életkor előrehaladtával növekszik, férfiaknál gyorsabban, nőknél lassabban megy végbe, majd a hölgyeknél a változókor beköszöntével ezek a különbségek kiegyenlítődnek. Az érszűkület okai között a genetikai tényező is szerepet játszik.

koszorúér-ödéma

További hajlamosító tényezők érszűkületre:.